Wyspa Man – raj podatkowy

Wyspa Man jest dependencją korony brytyjskiej znajdująca się na wyspie Man należacej do archipelagu Wysp Brytyjskich, jednakże formalnie nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Nie należy również do Unii Europejskiej. Ma podpisaną z Polską i wieloma innymi krajami umowę o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

Wpływowy sektor finansowy

Wyspa Man słynie m. in. z wyścigów motocyklowych oraz z aktywnych programów ukierunkowanych na badanie Księżyca. Ogromne znaczenie odgrywa tutaj sektor finansowy, który stanowi aż jedną czwartą część całej gospodarki. Z tego właśnie względu Wyspa Man jest wciąż uważana za raj podatkowy, aczkolwiek należy w tym miejscu zaznaczyć, iż z punktu widzenia inwestorów straciła wiele na atrakcyjności z racji wspomnianych powyżej umów.

Formalności i podatki

Jeżeli chodzi o formalności na Wyspie Man związane z zakładaniem spółek, to w 2006 r. przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę zmiany w przepisach. Wprowadzono Manx Corporate Vehicle – instrument do tworzenia gospodarczych podmiotów prawnych. Poskutkował on tym, że dzięki nowoczesnym systemom rejestracji spółek można w krótkim czasie uzyskać dostęp do danych firm.

Interesującą dla inwestorów kwestią są również podatki na Wyspie Man. W tej sprawie można liczyć na wiele preferencji:

- podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 0 proc. – opodatkowane na poziomie 10 proc. są tylko dochody  instytucji finansowych (dla osób fizycznych tego typu opłaty na Wyspie Man wynoszą maksymalnie 20 proc.),

- nie ma podatku od spadków,

- brak podatku od wartości dodanej.