Które kraje są rajami podatkowymi

W maju 2013 r. zaczęła w Polsce obowiązywać nowa lista rajów podatkowych. Znalazło się na niej łącznie 37 krajów oraz terytoriów – jest ich mniej w porównaniu z poprzednią listą z 2005 r. Poniżej prezentujemy ich wykaz wraz z krótką charakterystyką.

1. Andora

Niewielkie państwo europejskie graniczące z Francją i Hiszpanią liczące niespełna 100 tys. mieszkańców. Opinią raju podatkowego Andora cieszy się z tego głównie powodu, iż nie są tu pobierane ani podatek dochodowy, ani podatek VAT.

2. Anguilla

To wyspa na Morzu Karaibskim zależna od Wielkiej Brytanii. Zarejestrowane tu spółki prowadzące działalność wyłącznie zagranicą mogą liczyć na szereg ułatwień takich jak np. brak kontroli dewizowej czy brak podatku dochodowego.

3. Antigua i Barbuda

Wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim należące do brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Spółki zakładane tu przez cudzoziemców są przez 50 lat zwolnione z podatku dochodowego od dochodów zagranicznych, mogą też liczyć m. in. na brak kontroli dewizowej.

4. Aruba/Sint-Maarten/Curacao

Są to terytoria na Moru Karaibskim wchodzące w skład Królestwa Niderlandów. Wcześniej stanowiły część Antyli Holenderskich, które  dniem 10 października 2010 r. przestały isnieć.

5. Bahamy

Wyspiarskie państwo na Oceanie Atlantyckim będące samorządnym członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Przez 20 lat od daty rejestracji zakładane przez cudzoziemców spółki nie pracą podatku dochodowego, podatku od darowizn, spadków i zysków.

6. Bahrajn

Azjatyckie państwo leżące w Zatoce Perskiej. Spośród wielu udogodnień, z których mogą korzystać tu cudzoziemcy jest możliwość przejmowania lokalnych firm oraz nabywania nieruchomości.

7. Barbados

Wyspiarski kraj na Morzu Karaibskim należący do brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Obowiązuje tu bardzo niski podatek dochodowy od osób prawnych – od 1 proc. do 2,5 proc.

8. Belize

Państwo leżące w Ameryce Środkowej na półwyspie Jukatan. International Business Companies są tu zwolnieni m. in. z obowiązku płacenia podatku dochodowego.

9. Bermudy

Autonomiczne terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej leżące na Oceanie Atlantyckim. Można tu zakładać wiele typów spółek, spośród których na szczególną uwagę zasługują tzw. spółki zwolnione – nie płacą one podatku dochodowego, VAT, podatku od zysków kapitałowych, od dywidendy, od spadków lub transferu kapitału.

10. Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej leżące na Morzu Karaibskim. Panują tu bardzo korzystne warunki dla spółek offshore.

11. Wyspy Cooka

Samorządne terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii leżące na Oceanie Spokojnym. Założony tu international trust jest modelowym przykładem trustu służącego ochronie aktywów.

12. Dominika

Państwo na Morzu karaibskim leżące na wyspie o tej samej nazwie. Panują tu korzystne warunki dla spółek offshore, które przez 20 lat od daty rejestracji są zwolnione ze wszelakich podatków.

13. Gibraltar

Terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii leżące w południowej części Półwyspu Iberyjskiego. Zarejestrowane tu spółki prowadzące działalność wyłącznie zagranicą nie płacą podatku dochodowego, nie ma tu ponadto m. in. podatku VAT i podatku od sprzedaży.

14. Grenada

Wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim. Zarejestrowane tu spółki nie płacą przez 20 lat podatku dochodowego.

15. Sark

Terytorium Zależne Korony Brytyjskiej należące do archipelagu Wysp Normandzkich. Nie istnieje tu podatek od dochodu, ale od kapitału (jest on pobierany jest raz do roku i służy celom socjalnym).

16. Hongkong

Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej. Obowiązuje tu prosty system podatkowy – spółki tu zarejestrowane prowadzące działalność wyłącznie zagranicą nie płacą podatku dochodowego.

17. Kajmany

Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej leżące w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim. Spośród korzyści podatkowych można tu wymienić m. in. brak bezpośredniego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych lub fizycznych, podatkiem od zysków kapitałowych, nieruchomości czy podatkiem u źródła.

18. Liberia

Kraj znajdujący się w Afryce Zachodniej. Obowiązuje tu Liberyjska Ustawa o Fundacjach Prywatnych, na mocy której dochody generowane przez Fundację są w Liberii zwolnione z podatku etc.

19. Liechtenstein

Niewielkie państwo europejskie położone pomiędzy Szwajcarią a Austrią. Oferuje kilka form prowadzenia działalności i bardzo uproszczony system podatkowy.

20. Makau

Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej. Tutejsze prawo handlowe i podatkowe jest przyjazne dla inwestorów, fundusze tu wpływające nie podlegają kontroli dewizowej.

21. Malediwy

Archipelag i jednocześnie państwo wyspiarskie leżące na Oceanie Indyjskim. Wiele obowiązujących tu rozwiązań jest korzystnych z punktu widzenia zagranicznych inwestorów.

22. Wyspy Marshalla

Wyspiarskie państwo na Oceanie Spokojnym stowarzyszone z USA. Mające tu swą siedzibę spółki offshorowe są zwolnione z podatku dochodowego i wszelkich innych podatków, nie muszą składać sprawozdań z działalności etc.

23. Mauritius

Państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim należące do brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Założenie tu spółki GBC1 lub GBC2 pozwala uniknąć podatku od zysków kapitałowych, zaś informacje dotyczące działalności spółek są wysoce poufne.

24. Monako

Nieduże państwo europejskie leżące nad Morzem Śródziemnym. Osoby fizyczne nie są tu opodatkowane podatkiem dochodowym, zaś w zakresie tajemnicy bankowej obowiązuje bardzo wysoki rygor; Monako nie współpracuje z administracją podatkową żadnego kraju na świecie.

25. Montserrat

Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej leżące na Morzu Karaibskim. Pomimo tego, iż terytorium te uchodzi za raj podatkowym, od wielu już lat brak tu infrastruktury zapewniającej inwestorom warunki do działania.

26. Nauru

Wyspiarskie państwo na Oceanie Spokojnym. Nie funkcjonuje tutaj żaden aparat fiskalny, nie ma podatku dochodowego ani jakichkolwiek przepisów na temat wykonywania orzeczeń sądów zagranicznych.

27. Niue

Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią leżące na Oceanie Spokojnym. Nie funkcjonuje tu żaden system fiskalny, nie ma podatku dochodowego.

28. Panama

Państwo leżące w Ameryce Środkowej nad Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim. Spółki zarejestrowane w Panamie i prowadzące zagraniczną działalność nie płacą podatku dochodowego, nie ma tu też żadnych standardów w zakresie prowadzenia księgowości.

29. Samoa

Państwo położone w Oceanii. Spółki offshorowe, które są tu zarejestrowane, ale działalność prowadzą zagranicą, są zwolnione z podatku dochodowego, z opłat skarbowych etc.

30. Seszele

Wyspiarski kraj na Oceanie Indyjskim. Dopuszczalnych jest tu wiele form spółek – Międzynarodowa Spółka Biznesowa zarejestrowana na Seszelach nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym, nie podlega opłatom od dochodu czy zysków i korzysta z wielu innych ułatwień.

31. Saint Kitts i Nevis

Wyspiarskie państwo położone w Ameryce Środkowej, na Morzu Karaibskim. Zarejestrowane tu spółki nie płacą podatku dochodowego, podatku od dywidend lub wypłat, nie muszą sporządzać sprawozdań finansowych i korzystają z wielu innych udogodnień.

32. Saint Lucia

Wyspiarskie państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim. Istnieje tu możliwość rejestrowania różnych typów spółek, które mogą być całkowicie zwolnione z podatku dochodowego lub mogą zdecydować się na opłacanie go w wysokości 1 proc. Zysków.

33. Saint Vincent i Grenadyny

Wyspiarski kraj na Morzu Karaibskim. Jego najważniejszymi partnerami handlowymi są Stany Zjednoczone, Kanada oraz Wielka Brytania.

34. Tonga

Państwo leżące w Polinezji na Pacyfiku. Podstawę tutejszej gospodarki stanowi rolnictwo, zaś spośród najważniejszych partnerów handlowych tego kraju można wymienić Australię, Nową Zelandię, Japonię i Fidżi.

35. Turks i Caicos

Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej leżące na Oceanie Atlantyckim. Podstawę tutejszej gospodarki stanowią turystyka i rybołówstwo.

36. Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

Terytorium Nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych leżące w basenie Morza Karaibskiego. Prosty sposób rejestracji spółek przez cudzoziemców, wysoka poufność i korzystne rozwiązania w zakresie prawa podatkowego.

37. Republika Vanuatu

Państwo w Oceanii. Łatwa rejestracja spółek offshore, które lokalnym władzom nie muszą zdawać żadnych sprawozdań finansowych, nie są opodatkowane podatkiem dochodowym.